Interesantākās tehnoloģiju tendences

Interesantākās tehnoloģiju tendencesLabs IT Serviss - Datoru un serveru apkalpošana

Izglītojošie raksti

Doties uz Datoru tīrīšana - Cik tā ir nozīmīga?Doties uz Lai līgojas jauki un garšīgi!
Virsraksts: Interesantākās tehnoloģiju tendences
Kategorija: Izglītojošie raksti
Publicēts: trešdiena, 17 jūnijs, 2020

Labs IT Serviss

Interesantākās tehnoloģiju tendences

Mūsdienās tehnoloģijas attīstās tik strauji, ka tendenču gada prognozes var šķist novecojušas, pirms tās pat tiek publicētas. Tehnoloģiju attīstība ļauj mums vēl ātrāk mainīties un progresēt, izraisot pārmaiņu ieviešanas paātrināšanos, līdz tā kļūst acīm redzama.

IT Tehnoloģijās balstītā karjera gan nemainās tādā pašā ātrumā, bet tā mainās jebkurā gadījumā, un sfēru pārzinošs IT profesionālis atzīs, ka viņa/viņas zināšanas ir visu laiku jāpapildina ar jauninājumiem.

21. gadsimta IT darbinieks pastāvīgi mācās, ja ne paša izraisītās vēlmes vadīts, tad to determinē reālas ar darbu saistītās nepieciešamības.

Ko tas mums nozīmē? Tas nozīmē, ka jāseko līdzi tehnoloģiju tendencēm. Un tas nozīmē, ka mums ir visu laiku jāraugās nākotne, lai zinātu, kuras prasmes ir jāattīsta un kāda veida darbus vēlamies mācīties padziļināti.

Šajā rakstā – “Interesantākās tehnoloģiju tendences” ir skaitītas astoņas tehnoloģiju tendences, kuras vajadzētu iepazīt šogad.


1. Mākslīgais intelekts (AI - Artificial Intelligence)

Mākslīgais intelekts jeb AI pēdējos gados jau ir diezgan attīstījies, taču joprojām ir ar tendenci strauji augt. Mākslīgā intelekta ietekme uz to, kā mēs dzīvojam, strādājam un spēlējam, ir sākusi savu attīstību un šobrīd tā ir tikai savā sākuma stadijā. Turklāt ir attīstījušās arī citas Mākslīgā intelekta nozares, ieskaitot tehnoloģijas, kuras pašas apgūst informāciju un mācās, par kuru mēs parunāsim nedaudz vēlāk.

Mākslīgais intelekts vairāk attiecas uz datorsistēmām, kuras izveidotas, lai atdarinātu cilvēka intelektu un veiktu tādus uzdevumus kā attēlu, runas vai rakstu atpazīšanu un atsevišķu lēmumu pieņemšanu. Mākslīgais intelekts daudzos gadījumos var veikt šos uzdevumus ātrāk un precīzāk nekā Cilvēks, jo tā funkcijas un darbība tiek iepriekš nosacīta.

Mūsdienas gandrīz 80% cilvēku ikdienā saskaras ar pakalpojumiem, kuros tiek izmantots  Mākslīgais intelekts, tostarp navigācijas lietotnes, straumēšanas pakalpojumus, viedtālruņu palīgus, braucienu un atrašanās vietu lietotnes, personiskos asistentus, meklētāj programmas un viedo māju ierīces.

Papildus tam visam, Mākslīgais intelekts tiek izmantots vilcienu sarakstu plānošanai, biznesa risku analīzei, tehnisko apkopju prognozēšanai un energoefektivitātes uzlabošanai, kā arī to skaitā tas viss, protam, palīdz ietaupīt līdzekļus strādājot ar lielu informācijas apjomu.


Mākslīgais intelekts daļēji ir tas, ko mēs dēvējam par automatizāciju, un automatizācija ir aktuāls temats mūsdienās, jo rodas arī bažas par darba iespēju mazināšanos. Un tomēr, tā vairāk ir pārprofilēšanās, jo gribot negribot,  jaunas darba vietas tiks veidotas. Kādas? - kā piemēram - programmēšana, testēšana, atbalsts un apkope. Viena no šīm profesijām ir arī Mākslīgā intelekta arhitekts. Daži, kuriem ir nepieciešami kvalificēti speciālisti pat saka, ka drīz šis amats sāks konkurēt ar datu zinātniekiem. Lai uzzinātu vairāk par potenciālajām darba vietām, kuras saistītas ar Mākslīgo intelektu, izlasiet par karjeras iespējām šajā nozarē vai par to, kāpēc vajadzētu iegūt kādu no Mākslīgā intelekta sertifikātiem.

2. Algoritmiskā mācīšanās (machine learning)

Algoritmiskā mācīšanās ir viena no Mākslīgā intelekta nozarēm. Izmantojot Algoritmisko mācīšanos, datori tiek ieprogrammēti tā, lai iemācītos darīt kaut ko tādu, kas nav ieprogrammēts – tie  mācās, atklājot modeļus un veidojot secinājumus no datiem. Kopumā mums ir divu veidu mācīšanās – pārraudzīta un neuzraudzīta.

Kaut arī Algoritmiskā mācīšanās ir Mākslīgā intelekta apakšnozare, šajā jomā mums ir vēl citas, ieskaitot neironu tīklus, dabiskās valodas apstrāde (NLP) un padziļinātā mācīšanās. Katra no šīm nozarēm piedāvā iespēju specializēties karjeras jomā.

Algoritmiskā mācīšanās tiek ātri ieviesta visu veidu nozarēs, radot milzīgu pieprasījumu pēc kvalificētiem speciālistiem. Algoritmiskā mācīšanās (Machine Learning) programmas tiek izmantotas datu analītikai, datu ieguvei un datu modeļu atpazīšanai. Patērētāju interesēs Algoritmiskā mācīšanās nodrošina tīmekļa meklēšanas rezultātus, reāllaika reklāmas un daudzas citas darbības, to skaitā arī drošību.

Neskatoties uz to, ka visi šie rīki mūsu vietā veic neskaitāmus uzdevumus, tas rada jaunas darba vietas. Algoritmiskā mācīšanās darba vietas ierindojas starp populārākajām darbavietām LinkedIn. Un šie darbi tiek labi apmaksāti: 2017. gadā vidējā alga inženierim bija aptuveni 106 225 EUR. Algoritmiskā mācīšanās  jomā ietilpst inženieri, izstrādātāji, pētnieki un datu zinātnieki.

3. Robotisko procesu automatizācija (RPA)

Līdzīgi kā Mākslīgais intelekts un Algoritmiskā mācīšanās, arī Robotizēto procesu automatizācija jeb RPA ir vēl viena nozare. RPA ir programmatūras izmantošana, lai automatizētu biznesa procesus, piemēram, lietojumprogrammu interpretēšana, darījumu apstrāde, datu apstrāde un pat atbildēšana uz e-pastiem. RPA automatizē atkārtotus uzdevumus, ko cilvēki mēdz regulāri darīt. Tie nav tikai zemu atalgota darba veicēja uzdevumi: līdz 45% no mūsu veiktajām darbībām var būt automatizētas, ieskaitot finanšu vadītāju, ārstu un izpilddirektoru darbu.

Jums kā IT profesionālim, kas raugās nākotnē un cenšas izprast tehnoloģiju tendences, RPA piedāvā plašas karjeras iespējas, ieskaitot izstrādātāju, projektu vadītāju, biznesa analītiķu, risinājumu arhitektu un konsultantu darbu.

4. “Edge computing” – Vietējā datu procesēšana (apstrāde)

Pavērojot tehnoloģiju tendences, Mākoņpakalpojumi ir kļuvuši plaši izplatīti. Tirgū protams, dominē lielākie un senākie spēlētāji, tādi kā AWS (Amazon Web Services), Microsoft Azure un Google Cloud. Mākoņu skaitļošanas ieviešana joprojām pieaug, jo arvien vairāk uzņēmumu migrē uz mākoņu risinājumiem. Taču tās mūsdienās jau vairs nav jaunākās tehnoloģijas.

Tā kā mūsu apstrādāto datu apjoms turpina pieaugt, dažās situācijās mēs esam apzinājušies mākoņdatošanas trūkumus. Ir nepieciešami papildus rīki, lai apietu dažas no šīm problēmām. Piemēram, pie lieliem datu apstrādes apjomiem, lai apietu lēnu atbildes laiku, ko rada dažas situācijās mākoņdatošana process, kad tiek iegūti dati no datu centra apstrādei. Šis trūkums var tikt atrisināts, ja datu apstrādes procesi atrodas tuvāk. Šī iemesla dēļ “Edge computing” vai arī Vietējā datu procesēšanu var izmantot, lai apstrādātu laika ziņā apjomīgus datus vai vēl jo vairāk tādās vietās, kur ir ierobežots interneta savienojums ar centralizētu datu atrašanās vietu. Šādās situācijās Vietējā datu procesēšana var darboties kā mini datu centrs.

Šāds mini datu centrs var uzraudzīt datu nodrošinājumu, aktuāli nepieciešamo datu “kešošanu” (vai biežāk izmantoto datu piegādi). Šādā veidā tiek samazināta, optimizēta datu apmaiņa ar Mākoņservisiem un samazināts interneta trafiks.

Pieprasījums pēc Lokālā datu procesēšanas aizvien pieaugs, palielinoties Lietiskā interneta (Internet of Things – IoT) ierīču izmantošanai un pieaugot apstrādājamajiem datiem. Līdz ar to, būtiski ir pievērs uzmanību veicot lielu datu apmaiņu ar mākoņservisiem.

5. Virtuālā realitāte un paplašinātā realitāte

Virtual reality (VR) – Virtuālā realitāte rada citu, atsevišķu realitāti, savukārt Augment Reality (AR) – Paplašinātā realitāte sadarbojās ar esošo realitāti. Lai arī līdz šim VR galvenokārt tika izmantots spēlēm, tas aktīvi tiek izmantots arī mācībās un studijās, piemēram, VirtualShip, kuģu vadības simulācijas programmatūra, ko izmanto, lai apmācītu Jūras spēkus, armijas un krasta apsardzes kuģu kapteiņus. No spēlēm superpopulārs Pokemon Go, kurš varētu būt labs AR piemērs.

Gan VR, gan AR ir milzīgs potenciāls arodu apmācībās, izklaidē, izglītībā, mārketingā un pat rehabilitācijās pēc traumām. To var izmantot, lai apmācītu ārstus veikt operācijas, piedāvāt muzeju apmeklētājiem padziļinātāku pieredzi, uzlabot atrakciju parkus vai pat uzlabot mārketingu.

VR tirgus tendences parāda tādus nozīmīgus programmu izstrādātājus kā piemēram, Google, Samsung un Oculus, taču aizvien rodas daudz jaunu uzņēmumu, un pieprasījums pēc profesionāļiem ar VR un AR izstrādātāju prasmēm tikai palielināsies. Lai sāktu darbu VR, nav vajadzīgas īpašas zināšanas. Programmēšanas pamatiemaņas un tālredzīgs domāšanas veids. … lai gan papildus tam darba devēji meklē arī speciālistus ar dažādu prasmju kopumu un dažādu aparatūru inženierus.

6. Kiberdrošība

Kiberdrošība varētu nešķist kaut kas jauns, ņemot vērā, ka tā ir bijusi jau kādu ilgu laiku, bet tā attīstās tāpat kā citas tehnoloģijas. Daļēji tas ir tāpēc, ka pastāvīgi veidojās arī draudi un tiem ir tendence attīstīties līdz ar tehnoloģijām. Ļaunprātīgie hakeri, kas mēģina nelikumīgi piekļūt datiem, nemaz tik drīz neplāno atmest savu nodarbi, viņi turpina meklēt veidus, kā tikt galā pat ar vissmagākajiem drošības pasākumiem. Daļēji arī tāpēc drošības uzlabošanai tiek pielāgota jaunas tehnoloģijas. Kamēr mums būs hakeri, mums būs nepieciešama visu laiku atjaunojama kiberdrošība, jo tā pastāvīgi attīstīsies, lai aizstāvētos pret šiem hakeriem.

Kā pierādījums tam, ka ir ļoti nepieciešami kiberdrošības speciālisti, kiberdrošības darbu vakanču skaits pieaug trīs reizes ātrāk nekā citu tehnoloģijas jomu vakanču skaits. Kiberdrošības speciālistu trūkums ir dies gan liels un tas ļoti strauji pieaug, ņemot vērā apstrādājamo datu apjomu.

7. “Blockchain” – Blokķēde

Lai gan lielākā daļa cilvēku domā, ka blokķēdes tehnoloģijas ir saistītas tikai ar kriptovalūtām, piemēram, Bitcoin u.c. Tomēr blokķēde piedāvā drošību, kas ir noderīga daudzos citos veidos. Vienkārši izsakoties, blokķēdi var raksturot kā datus, kuriem varat tikai pievienot, nevis atņemt vai tos mainīt. No tā izriet termins “ķēde” – šajā gadījumā datu ķēde. Tas, ka nevar mainīt iepriekšējos blokus, padara to ļoti drošu. Turklāt blokķēdes ir balstītas uz vienprātību, tāpēc neviens nevar pārņemt kontroli pār datiem. Izmantojot blokķēdi, jums nav nepieciešama uzticama trešā puse, lai pārraudzītu vai apstiprinātu darījumus.

8. Lietiskais vai lietu internets (IoT)

Daudzas “lietas” tagad tiek veidotas, izmantojot WiFi savienojumus, kas nozīmē, ka tās var savienot ar internetu un tās var tikt savienotas savstarpēji. Tādējādi lietu internets jeb IoT. Lietiskais internets ir ļoti svarīga lieta mūsu nākotnei, un tas jau ir ļāvis ierīcēm, sadzīves tehnikai, automašīnām un daudz kam citam būt savienotam ar internetu. Mēs atrodamies tikai IoT attīstības sākuma posmā.

Kā patērētāji mēs jau izmantojam IoT un gūstam no tā labumu. Taču uzņēmumiem arī tagad un tuvākajā nākotnē ir lielas perspektīvas attīstīties šajā nozarē. IoT var dot labāku drošību, efektivitāti un lēmumu pieņemšanu uzņēmumiem, kad dati tiek savākti un analizēti. Šādi dati ļauj plānot paredzamo tehnikas apkopi, paātrināt medicīnisko aprūpi, uzlabot klientu apkalpošanu un piedāvāt priekšrocības, kuras mēs pat vēl neesam iedomājušies.

Tomēr, neraugoties uz šo labklājību IoT attīstībā un pieņemšanā, eksperti saka, ka nepietiekams IT speciālistu skaits tiek apmācīts IoT darbiem. Kādam, kurš interesējas par IoT karjeru, tas nozīmē vieglu iekļūšanu sfērā ar ļoti plašām iespējām. Nepieciešamās prasmes ietver IoT drošību, zināšanas par mākoņdatošanu, datu analītiku, automatizāciju, izpratni par iegultām sistēmām, kā arī zināšanas par dažādām ierīcēm. Galu galā, tas ir “Lietu internets” un šīs lietas ir daudz un dažādas.

Kaut arī tehnoloģijas parādās, mainās un attīstās ļoti strauji, šīs astoņas tehnoloģiju tendences piedāvā dies gan daudzsološu potenciālu tagad un pārskatāmā nākotnē.


Ja jums ir kādi jautājumi, droši rakstiet un zvaniet. Mēs - Labs IT Serviss vienmēr esam atvērti saviem klientiem.

Iepriekšējā publikācija

Datoru tīrīšana - Cik tā ir nozīmīga?

Bieži vien mēs pat nepievēršam lielu vērību tam, cik nozīmīga var būt laba, pilna datoru tīrīšana. Kā noris datoru tīrīšana un kas ir nepieciešams?

Doties uz Iepriekšējā publikācija - Datoru tīrīšana - Cik tā ir nozīmīga? Lasīt vairāk →

Nākamā publikācija

Lai līgojas jauki un garšīgi!

Prieku, līksmi Līgo svētkos, Veiksmi saldos papardgrēkos, Tad vēl šasliks, uguns liesmas, Draugu pulkā līksmas dziesmas!

Doties uz Nākamā publikācija - Lai līgojas jauki un garšīgi! Lasīt vairāk →