Datoru tīrīšana - Cik tā ir nozīmīga?

Datoru tīrīšana - Cik tā ir nozīmīga?Labs IT Serviss - Datoru un serveru apkalpošana

Izglītojošie raksti

Doties uz Bērnu drošība internetā un vecāku uzraudzībaDoties uz Interesantākās tehnoloģiju tendences
Virsraksts: Datoru tīrīšana - Cik tā ir nozīmīga?
Kategorija: Izglītojošie raksti
Publicēts: otrdiena, 19 mai, 2020

Labs IT Serviss

Datoru tīrīšana - Cik tā ir nozīmīga?

Ikdienā, izmantojot datoru – vai tas būtu portatīvais vai stacionārais, bieži vien mēs pat nepievēršam lielu vērību tam, cik nozīmīga var būt laba, pilna datoru tīrīšana. Virspusēji apslaukot putekļus, notīrot monitoru, dators var nebūt pilnībā iztīrīts. Kā rezultātā ar putekļiem un nosēdumiem noklātās detaļas, un dzesēšanas elementi var novest pie datora uzkaršanas un palēninātas darbības.

Kāda tad ir datora ikdiena?

Jūs un jūsu darbinieki lieto datorus katru dienu… Daži no jūsu darbiniekiem var pat sēdēt pie datora astoņas stundas bez pārtraukuma, strādājot, tur pat ēdot, klepojot, šķaudot un vēl paralēli visam tam, sarunājoties ar klientiem. Daži no jūsu darbiniekiem saliek personīgās mantas uz un ap datoru, ieskaitot somas, mēteļus vai savas ikdienas uzkodas un dzērienus. Iespējams, viņu darba vieta vairs neizskatās profesionāli, taču tas ir ļoti parocīgi un ērti, jo bez liekām kustībām var turpināt savu darbu.

Un, tiešām, šādi darbinieki ir diezgan produktīvi.  Šī iemesla dēļ, jūs neiebilstat viņu nelielajam haosam darba vietā. Galu galā, jūs taču nekad iepriekš neesat uztraucies par datoru tīrīšanu, un jūs, iespējams, jebkurā gadījumā, šos datorus pēc pāris gadiem plānojat aizstāt ar jauniem. Pa to laiku, šķiet, viņi strādā tik lieliski, ka neprasa nekādus ieguldījumus.

Un, tomēr, iedziļinoties nedaudz detaļās, datoru tīrīšanai ir liela nozīme, kā arī jūs par to pārliecināsieties šajā rakstā.

Kāpēc jums vajadzētu tīrīt datorus?

Tīri datori ne tikai padarīs jūsu biroju izskatīgāku, rūpīga datoru tīrīšana novērš arī citas problēmas.

Putekļu uzkrāšanās datora iekšpusē var aizsprostot ventilatoru un tas var kļūt ar vien skaļāks. Taču primāra ventilatora funkcija ir dzesēt datoru un, ja nefunkcionēs tā, kā tam jābūt, dators tik pakļauts pārkaršanas riskam. Pārkaršana var bojāt un deformēt detaļas un saīsināt datora kalpošanas laiku – tas nozīmē, ka jums šis dators būs jāmaina daudz ātrāk.

Putekļu uzkrāšanās un regulāra pārkaršana palēnina datora darbību.

Tā kā tastatūrā vai pelē uzkrājas pārtikas un putekļu daļiņas, tās var bloķēt kustīgās daļas, padarot tastatūru un peli nelietojamu. Iespējams, ka esiet jau reiz saskāries ar to, ka ieķeras taustiņš vai tieši pretēji, to ir grūti nospiest. Lai šie visi rīki darbotos labi, tie ir atkārtoti rūpīgi jāattīra.

Baktērijām patīk pārtikas daļiņas un putekļi, tāpēc tās visvairāk uzkrājas tur, kur tām vismazāk tiek klāt. Ja neveikt savlaicīgu un regulāru datora tīrīšanu, tās turpinās vairoties un, iespējams, atsevišķos gadījumos, pat izplatīs slimības. 

Jebkura no šīm problēmām – lēna un skaļa datoru darbība, nehigēniski apstākļi var pazemināt produktivitāti jūsu uzņēmumā. Vēl jo vairāk, ja jūs plānojat nomainīt savus datorus tikai pēc pāris gadiem, jūsu biznesam tikmēr jābūt maksimāli produktīvam.

Kā notiek datoru tīrīšana?

Pirms sākat datoru tīrīšanu, pārliecinieties, vai jums ir šādi piederumi:

Ņemiet vērā, ka mēs šajā sarakstā neesam iekļāvuši putekļsūcējus vai ķīmiskos tīrīšanas līdzekļus. Vakuum sūcēji – putekļu sūcēji var izraisīt statisko strāvu, kas var atstāt iespaidu uz mikroshēmām, slēgumiem, tranzistoriem un to datorā ir ļoti daudz. Ļaujiet gaisa kompresoram, putekļsūcējam virzīties sārņus no jūsu datora.

Smidzinot vai slaukot ar neparedzētiem ķīmiskiem tīrītājiem, datorā nonāk mitrums, kas var atstāt ļoti negatīvu iespaidu uz tā detaļām.

Norādes datoru tīrīšanai

Kad esat savācis visu nepieciešamos līdzekļus datoru tīrīšanai,  varat sākt.

Sagatavošanās:

Datoru tīrīšanas process:

Noskrūvējiet datora vāku – vēlams pusē, kas atrodas pretī mātesplatei. Atrodiet labu vietu, kur novietot skrūves, lai tās nepazaudētu.

Izmantojot saspiesta gaisa balonu vai putekļu sūcēju, izpūtiet putekļus no datora. Esiet rūpīgs un izpūtiet katru sastāvdaļu. Pārliecinieties, ka pūšanas elementu turat drošā attālumā no datora (apmēram 10 - 15 cm). Ja tas būs tuvāk, jūs varat traumēt mikroshēmas un citus datora elementus.

Izmantojiet mīkstu audumu un grūti pieejamās vietās otu, lai notīrītu visus atlikušos putekļus.

Tastatūras tīrīšana:

Apgrieziet tastatūru otrādi un viegli izpuriniet to, līdz drupatas un putekļi pārstāj krist ārā.

Iepūtiet saspiestu gaisu ap un uz taustiņiem.

Noslaukiet tastatūru ar mīkstu audumu.

Peles tīrīšana:

Pūtiet saspiestu ap pogām.

Noslaukiet peli ar mīkstu audumu.

Monitoru var vienkārši noslaucīt ar mīkstu audumu.

Ja jūsu datorā vai komponentēs kaut kas iekļūst, samitriniet mīkstu audumu ar spirtu, un viegli to apslaukiet.

Pirms atkal ieslēdzat datoru, jums jāpagaida, līdz tas pilnībā izžūst.

Cik bieži jātīra datori?

Šajā rakstā mēs izskatījām tādu datoru tīrīšanu, kuru var veikt jebkurš mājas apstākļos – ikdienā.

Taču ir pilnā datoru tīrīšana – profilaktiskie darbi, ko veicam mēs – Labs IT Serviss, kur tiek dators izjaukts pilnībā, atjaunoti dzesēšanas elementu kontakti, nomainīta termopasta un profilaktiski veikta visu slēgumu pārbaude un detaļu diagnostika.

Pilno datora tīrīšanu vēlams veikt vismaz divas reizes gadā (brīžiem, pat reizi trijos mēnešos), bet citām detaļām jāpievērš uzmanība biežāk. Piemēram, pele un tastatūra ir jātīra vismaz reizi mēnesī, un monitora ārpuse ir jātīra vismaz reizi nedēļā.

Atcerieties: datoru tīrīšana nodrošinās stabilāku un ilgāku datoru darbību, kā arī ietaupīs jūsu naudu. Svaigi, tīri un stabili strādājoši datori uzlabos darbinieku produktivitāti, jo viņiem būs ātrāks, uzticamāks darba rīks. Darbinieki netiks pakļauti riskam saskarties ar datoros uzkrātiem putekļiem – baktērijām un alergēniem, kas piesārņo viņu darba vidi.

Ievērojot šos nelielos padomus jūsu datori vienmēr izskatīsies lieliski un kalpos daudzus gadus.


Ja rodas jebkādi jautājumi par datoru tīrīšanu un ir nepieciešams veikt profilaktiskos darbu jūsu birojā – zvaniet un rakstiet. Labs it Serviss vienmēr nāks talkā un veiks kvalitatīvu datoru tīrīšanu, uzturot jūsu biroja tehniku labā darba kartībā.

Iepriekšējā publikācija

Bērnu drošība internetā un vecāku uzraudzība

Ja jums ir bērni, jūs, iespējams, vēlaties kontrolēt to, ko viņi dara internetā tiešsaistē. Bieži vien, šis saturs var atstāt zināmu iespaidu. Bērns var atveidot un mācīties no nevēlas uzvedības. Internets ir kā liela pilsēta, kurā nav nedz policijas, nedz pietiekamas aizsardzības. Jums ir jākontrolē savu bērnu drošība internetā – jāveic vecāku uzraudzības pasākumi.

Doties uz Iepriekšējā publikācija - Bērnu drošība internetā un vecāku uzraudzība Lasīt vairāk →

Nākamā publikācija

Interesantākās tehnoloģiju tendences

Mūsdienās tehnoloģijas attīstās tik strauji, ka tendenču gada prognozes var šķist novecojušas, pirms tās pat tiek publicētas. Tehnoloģiju attīstība ļauj mums vēl ātrāk mainīties un progresēt, izraisot pārmaiņu ieviešanas paātrināšanos, līdz tā kļūst acīm redzama.

Doties uz Nākamā publikācija - Interesantākās tehnoloģiju tendences Lasīt vairāk →