Bērnu drošība internetā un vecāku uzraudzība

Bērnu drošība internetā un vecāku uzraudzībaLabs IT Serviss - Datoru un serveru apkalpošana

Izglītojošie raksti

Doties uz Vai strādājat attālināti COVID-19 dēļ? (kiberdrošība mājās)Doties uz Datoru tīrīšana - Cik tā ir nozīmīga?
Virsraksts: Bērnu drošība internetā un vecāku uzraudzība
Kategorija: Izglītojošie raksti
Publicēts: trešdiena, 6 mai, 2020

Labs IT Serviss

Bērnu drošība internetā un vecāku uzraudzība

Ja jums ir bērni, jūs, iespējams, vēlaties kontrolēt to, ko viņi dara internetā tiešsaistē. Bieži vien, šis saturs var atstāt zināmu iespaidu. Bērns var atveidot un mācīties no nevēlas uzvedības. Internets ir kā liela pilsēta, kurā nav nedz policijas, nedz pietiekamas aizsardzības. Jums ir jākontrolē savu bērnu drošība internetā – jāveic vecāku uzraudzības pasākumi.

Bērnu (un ne tikai bērnu) uzvedība ir ļoti atkarīga no tā, kāda informācija tiek saņemta ikdienā. Fonā mums var skanēt radio, strādāt televizors, kā arī sēžot pie datora vai viedierīces pazib garām daudz informācijas – reklāmas u.c. Mēs ikdienā tam varam pat nepievērs īpašu uzmanību, taču šis saturs ar laiku var nosēsties mūsu prātā.

Ģimenes parasti daudz laika pavada mājās. Vēl jo vairāk tagad – ārkārtas situācijas dēļ Latvijā, kas saistītas ar koronavīrusa izraisīto slimību COVID-19. Laiks mājās nozīmē vairāk stundu tiešsaistē. Bērniem šis laiks tiek pavadīts ar skolu saistītās tiešsaistes aktivitātēs, veicot mājas darbus, saziņu ar skolas biedriem un draugiem, izklaidējoties un spēlējot spēles.

Taču ne viss, kas ir tiešsaistē ir vēlams – piemērots bērniem un pusaudžiem.

Kā pieskatīt un uzraudzīt to, ko dara bērns? Vai ir kādi lietderīgi risinājumi šajā jautājumā?

Jā ir. Jūs dažādos veidos varat pārraudzīt tiešsaistes laiku un aktivitātes. Varat sniegt bērnam vadlīnijas, kā arī pierakstīties pie savu bērnu kontiem, lai pārliecinātos, ka tās tiek ievērotas. Varat arī apsvērt vecāku kontroles lietotnes, kas palīdzēs jums pārvaldīt dažus no šiem uzdevumiem.

Ja jūs uztrauc jūsu bērnu laika pavadīšana internetā un tas kā tā noris, šeit būs daži ieteikumi, kā nodrošināt bērniem drošību dodoties tiešsaistē.

1. Ieplānojiet laika ierobežojumus bērniem un to ierīcēm.

Var šķist, ka bērni visu dienu pārvietojas no viena ekrāna uz otru, pavadot laiku ar viedtālruņiem, planšetdatoriem, klēpjdatoriem un televizoriem.

Jūs varētu apsvērt iespēju ierobežot un ieviest atļauto stundu skaitu dienā vai nedēļā.

Variet saplānot laiku tā, ka bēram tas ir sabalansēts. Piemēram, tiek dots laiks katrai ierīcei un programmai, kuru viņš/viņa drīkst izmantot.

Saruna un skaidrojums ir viens no būtiskākajiem ieročiem bērna izglītošanā un sapratnē. Veltiet laiku un runājiet ar saviem bērniem, lai viņi varētu sākt saprast plašsaziņas līdzekļu lietojambību un praktizēt pašregulāciju.

Saruna ir arī labs veids, kā uzzināt, ko viņiem patīk darīt tiešsaistē. Kā arī jūs variet ieteikt jaunus TV šovus, mūziku, filmas, lietotnes un spēles, kurus viņi varētu izmēģināt.

Piemēram, jūs varētu šad tad ieplānot vienkāršu ģimenes vakaru bez visiem tiem ekrāniem.

2. Pārraugiet, ko jūsu bērni dara tiešsaistē.

Viens no variantiem, jums pašam izveidot e-pastu un sociālo tīklu kontus priekš sava bērna (ja bērns ir pietiekami vecs). Jā, tā ir laba ideja, lai pārbaudītu, ko viņi dara. Jo sliktāk būtu, ja bērns to sāktu darīt paslepus no jums.

Paziņojiet bērniem, ka plānojat uzraudzīt viņu ierīces un kāpēc. Palūdziet viņiem padalīties ar kontu parolēm. Paskaidrojiet, ka runa nav par spiegošanu, bet par drošību.

Tas var palīdzēt uzzināt, ko jūsu bērni sūta īsziņās, lejupielādē, meklē un skatās. Šīs zināšanas varētu izmantot, lai uzsāktu dialogu par drošību un piesardzību internetā.

Piemēram, jūsu bērni var saskarties ar jautājumiem jeb saturu, par kuru viņi var justies nedroši.

Ja viņi saskaras ar nepiemērotu saturu vai uzvedību tiešsaistē, varat paskaidrot viņiem, kas ir drošība tiešsaistē un to, kas jādara, lai to ievērotu un kā piesargāties.

Kad jūsu bērni ir informēti un labāk izpētījuši, kā droši lietot internetu, ieteicams, apsvērt iespēju tos uzraudzīt retāk.

3. Izstrādājiet sociālo mediju lietošanas noteikumus.

Sociālie mediji var būt liels izaicinājums bērniem un pusaudžiem. No vienas puses, tas var palīdzēt stiprināt attiecības. No otras puses, tas var potenciāli izraisīt zemu pašvērtējumu – redzot citus, mēģinot salīdzināt sevi ar redzētiem cilvēkiem un to standartiem, kā arī pakļaut sevi kiberhuligānismam.

Sociālo mediju ietekme ir ļoti atšķirīga. Sadarbība Google Hangouts vai Microsoft Teams projektu grupās vai saziņa ar jaunu draugu Instagram var būt noderīga. Taču Snapchat vai TikTok “skrollošana” nav īsti labākais laika kavēklis.

Runājiet ar saviem bērniem par sociālo mediju paradumiem un labākajiem viņu ierīču izmantošanas veidiem.

Mudiniet viņus pievērst un paši pievērsiet uzmanību tam, kā viņi jūtas pirms un pēc sociālo mediju lietošanas. Pārrunājiet par to, kas viņiem liek justies labi vai ne tik labi.

Jūs varat palīdzēt viņiem atrisināt problēmas, iestatīt sociālo mediju ierobežojumus, pastāstīt kā izmantot konfidencialitātes funkcijas un satura filtrus.

Kas vēl? – Labākus ieradumus no sava bērna varat panākt, ja pats netērēsiet pārāk daudz laika savā datorā vai viedierīcē.

4. Sekojiet līdzi informācijai, kas tiek kopīgota tiešsaistē.

Bieži vien informācija tiešsaistē ir kā valūta vai kā loterija. Tā var ietvert sevī labus kompromisus pakalpojumiem, lietotnēm, programmām un spēlēm.

Risks? – Bērni var nejauši atklāt pārāk daudz, jo viņi nesaprot, kā kritiski izvērtēt saņemto informāciju.

Iepazīstieties ar vietnēm, kuras apmeklē jūsu bērns, ar viņu izmantotajiem sociālajiem saziņas līdzekļiem un lejupielādētajām lietotnēm. Lasiet atsauksmes. Iepazīstieties ar vietnes noteikumiem un nosacījumiem, lai redzētu, kāda veida informāciju platformas izseko un saglabā.

Varat arī lejupielādēt lietotnes, spēlēties ar tām un “draudzēties” ar savu bērnu. Tādā veidā jūs laiku pa laikam varēsiet pārlūkot to, ko jūsu bērni tiešsaistē publiski dara un kopīgo.

5. Ierobežojiet piekļuvi vietnēm.

Iekļūšana neatbilstošā vietnē var būt tikpat vienkārša kā taustiņa kļūdaina nospiešana vai noklikšķināšana uz nepareizās saites. Atkarībā no bērna vecuma un brieduma līmeņa varat apsvērt iespēju noteikt ierobežojumus vietnēm, kuras uzskatāt par nepiemērotām. Turpiniet mācīt un izglītot bērnus, kā novērtēt uzticamas vietnes.

Mērķis visam augstākminētajam ir palīdzēt nodrošināt jūsu bērnu drošību tiešsaistē, veidojot drošus un viedus tiešsaistes ieradumus.

Ja rodas kādi jautājumi, saistībā ar to, kā ieviest drošus Interneta lietošanas paradumus – vēršieties pie Labs IT Serviss!

Būsim priecīgi palīdzēt!

Iepriekšējā publikācija

Vai strādājat attālināti COVID-19 dēļ? (kiberdrošība mājās)

Šeit ir 7 padomi, kuri palīdzēs nodrošināt darba drošību strādājot attālināti, laikā, kad plosās jaunais koronavīruss COVID-19.

Koronavīruss ir bijis spējīgs mainīt miljoniem cilvēku ikdienas ieradumus visā pasaulē, ieskaitot arī to, kur un kā viņi strādā - kā strādājam mēs. Daudzi darba devēji apsvēruši domu, un arī ir piedāvājuši saviem darbiniekiem iespēju veikt darbu attālināti no mājām.

Doties uz Iepriekšējā publikācija - Vai strādājat attālināti COVID-19 dēļ? (kiberdrošība mājās) Lasīt vairāk →

Nākamā publikācija

Datoru tīrīšana - Cik tā ir nozīmīga?

Bieži vien mēs pat nepievēršam lielu vērību tam, cik nozīmīga var būt laba, pilna datoru tīrīšana. Kā noris datoru tīrīšana un kas ir nepieciešams?

Doties uz Nākamā publikācija - Datoru tīrīšana - Cik tā ir nozīmīga? Lasīt vairāk →