Aizsargājiet savus kontus - Drošo, unikālo paroļu izmantošana

Aizsargājiet savus kontus - Drošo, unikālo paroļu izmantošanaLabs IT Serviss - Datoru un serveru apkalpošana

Izglītojošie raksti

Doties uz Astoņi veidi, kā tehnoloģijas maina pakalpojumu nozariDoties uz Īsts dators skolniekam - Lenovo x250 Ultrabook
Virsraksts: Aizsargājiet savus kontus - Drošo, unikālo paroļu izmantošana
Kategorija: Izglītojošie raksti
Publicēts: trešdiena, 9 septembris, 2020

Labs IT Serviss

Aizsargājiet savus kontus - Drošo, unikālo paroļu izmantošana

Nav jau nekāds dižais noslēpums, ka paroles kibernoziedzniekiem ir naudas vērtībā. Drošo, unikālo paroļu izmantošanas nozīme pieaug, kad arvien vairāk personiskās informācijas tiek uzticēta organizācijām un uzņēmumiem, kas var kļūt par datu pārkāpumu un paroļu noplūdes upuriem. Mazākais, ko jūs varat darīt, lai novērstu liela mēroga datu pārkāpumus, ir ievērot piesardzību, pārliecinoties, ka savos tiešsaistes kontos izveidojat stingrus lietotājvārdus un paroles.


Tātad mēģināsim saprast - Kā izveidot spēcīgu paroli?

Nelietojiet personisko informāciju

Parolēs neizmantojiet savu vārdu vai ģimenes locekļu vai mājdzīvnieku vārdus. Nelietojiet arī tādus numurus kā adrese, tālruņa numurs vai dzimšanas datums. Tie var būt publiski pieejami, aizpildītās formās vai sociālo mediju profilos, un hakeriem tie ir viegli pieejami.

Nelietojiet īstus vārdus

Paroļu uzlaušanas rīki ļoti efektīvi palīdz uzbrucējiem uzminēt jūsu paroli. Šīs programmas var apstrādāt katru izvēlētās vārdnīcas vārdu, kā arī burtu un ciparu kombinācijas, līdz tiek atrasta atbilstība. Nepieļaujiet īstu vārdu no vārdnīcas vai īpašvārdu lietošanu. Tā vietā izmantojiet īpašās rakstzīmes. Apvienojot lielos un mazos burtus ar cipariem un īpašajām rakstzīmēm, piemēram, “&” vai “$”. Tādā veidā jūs varat palielināt savas paroles sarežģītību un palīdzēt samazināt iespēju, ka kāds, iespējams, uzlauzīs jūsu kontu.

Izveidojiet garākas paroles

Jo garāka ir parole, jo grūtāk to var uzlauzt. Izmantojiet vismaz 10 rakstzīmes.

Mainiet viegli iegaumējamas frāzes

Viens no padomiem ir izdomāt paroli šādā veidā, piemēram, izvēloties kādas dziesmas rindu, un pēc tam izmantot katra vārda pirmo burtu, aizstājot dažus burtus ar cipariem. Piemēram: “100 alus pudeles uz sienas” varētu kļūt par “10aPdUzS”.

Nepierakstiet paroles viegli pieejamās vietās

Pretojaties kārdinājumam paslēpt paroles zem tastatūras vai pierakstīt tās uz papīra. Stāsti par hakeriem, kuri iegūst paroles rakņājoties atkritumos, kuru dēvē arī par Niršanu atkritumu konteineros, ir pilnīgi reāli.

Rakstot paroli publiskā vietā, pārliecinieties, ka neviens neskatās pār jūsu plecu.

Viens no veidiem, kā droši uzglabāt un atcerēties paroles, ir izmantot rīku, kas jūsu lietotājvārdu un paroļu sarakstu glabā šifrētā formā. Daži no šiem rīkiem, kurus sauc par paroļu pārvaldniekiem, pat palīdzēs automātiski aizpildīt informāciju dažās vietnēs.

Regulāri mainiet paroles

Tiešsaistes finanšu kontu paroles jāmaina katru mēnesi. Datora pieteikšanās paroles jāmaina vismaz reizi ceturksnī. Lietojot vienu un to pašu paroli ilgāk, datu pārkāpuma gadījumā jūsu informācija var tikt apdraudēta.

Dažādos kontos izmantojiet dažādas paroles

Nelietojiet vienu un to pašu paroli vairāk nekā vienā kontā. Ja hakeris to uzlauž, tad var tikt apdraudēta arī visa informācija, kuru aizsargā šī parole citos kontos. Izmantojiet paroļu ģeneratoru, lai palīdzētu izveidot unikālas un spēcīgas paroles.

Nerakstiet paroles ierīcēs vai tīklos, kurus nepārvaldat

Nekad neievadiet paroli citas personas datorā. Tā var tikt saglabāta bez jūsu ziņas.

Lietojot ierīces – viedtālruni, datoru, planšeti publiskajā Wi-Fi tīklā, jums vajadzētu izvairīties no tādu vietņu apmeklēšanas, kurās ir jāpiesakās savā kontā, piemēram, tiešsaistes bankas kontā vai interneta veikalos. Kad atrodaties neaizsargātā publiskā WiFi tīklā, netālu esošais hakeris var pārtvert jūsu nešifrētos datus. Lai pasargātu sevi no šiem draudiem, atrodoties publiskā Wi-Fi savienojumā, vienmēr jāizmanto virtuālais privātais tīkls (VPN).

Kas ir Divu faktoru (pakāpju) autentifikācija un kā tā darbojas?

Divu faktoru autentifikācija jeb 2FA ir identitātes pārbaudes metode, kas konta parolei pievieno otro drošības slāni. Piemēram, ja pierakstieties no jaunas un/vai nezināmas ierīces, tā var prasīt papildus drošības darbības. Divu faktoru autentifikācijas veidi var ietvert kādu no šīm papildus darbībām:

Kaut kas jums zināms: papildus PIN numurs, parole vai jautājums;

Kaut kas, kas jums ir: sasaiste ar bankas kontu vai kredītkarti, mobilo tālruni vai drošības tokenu (uzģenerētu atslēgu);

Kaut kas jūs esat: biometriska autentifikācijas forma, piemēram, pirkstu nospiedums, balss vai seja.

Divu faktoru ir papildus drošība jūsu parolēm.

Izmantojot Divu faktoru autentifikāciju, jūs iegūstat papildu drošības slāni, kuru hakeri, iespējams, nevarēs tik viegli uzlauzt, jo noziedzniekam ir nepieciešams ne tikai lietotājvārds un parole. Iespējams, jūs jau izmantojat Divu faktoru autentifikāciju pat to nemaz nezinot.

Kā piemērs varētu kalpot maksājumu veikšana ar bankas karti. Jūsu bankas karte ir piemērs, apvienojot fizisko karti un PIN pirms maksājuma veikšana.

Atcerieties, ka nekas nav 100% drošs, un pat Divu faktoru autentifikācija var neaizsargāt pret hakera uzbrukuma. Ja kibernoziedznieks iegūst piekļuvi e-pasta kontam, kas saistīts ar jūsu Divu faktoru autentifikācijas informāciju, viņš var atiestatīt jūsu paroli, attiecīgās vietnes pieteikšanās lapā atlasot “Aizmirsāt / aizmirsu paroli”. Šī paroles atkopšanas iespēja varētu pilnībā apiet 2FA un ļaut hakerim izveidot jaunu paroli, bloķējot jūs no jūsu pašu konta. Noteikti uzraugiet savu e-pasta kontu, vai nav ziņojumi, kas pieprasa paroles maiņu.

Šajā rakstā “Aizsargājiet savus kontus - Drošo, unikālo paroļu izmantošana” mēs iztirzājām drošu paroļu būtību. Taču Drošas paroles ir tikai viens no aizsardzības puzles gabaliņiem. Lai tiešsaistē izveidotu drošāku vidi, izmantojiet arī ugunsmūri un citus drošības rīkus, kas palīdzēs izsargāt jūsu identitāti tiešsaistē.


Ja Jums ir jebkādi jautājumi par jūsu datu drošību vai vēlaties ieplānot konsultāciju, sazinieties ar mums jau šodien!

Iepriekšējā publikācija

Astoņi veidi, kā tehnoloģijas maina pakalpojumu nozari

Neviens to nevar noliegt: Pakalpojumu nozare ir Latvijas stiprā puse, kura aizvien būtu jāstiprina. Un tehnoloģijas var uzlabot atsevišķus pakalpojumu veidus un veikt noteiktus mums nepieciešamos uzdevumus, kā arī uzlabot Pakalpojumu nozari kopumā.

Doties uz Iepriekšējā publikācija - Astoņi veidi, kā tehnoloģijas maina pakalpojumu nozari Lasīt vairāk →

Nākamā publikācija

Īsts dators skolniekam - Lenovo x250 Ultrabook

Superpiedāvājums!

Īsts dators skolniekam - Rūpnieciski atjaunots, Lenovo x250 Ultrabook dators ar Windows 10 Pro studentam/skolniekam

375.10 EUR


Dators, kurš paredzēts studentam un skolniekam sevī apvieno veiktspēju, praktiskumu, uzticamību un zemu elektroenerģijas patēriņu. Labākā izvēle ir klēpjdators ar labu veiktspēju, mazu izmēru, augstu kvalitāti un komplektējošajām daļām ar mazu elektroenerģijas patēriņu.

Doties uz Nākamā publikācija - Īsts dators skolniekam - Lenovo x250 Ultrabook Lasīt vairāk →