Zināšanas, kā saglabāt savu viedtālruni tīru, ir svarīgas jebkurā laikā, taču COVID-19 dēļ tās ir aktuālas kā vēl nekad.
Koronavīrusa pandēmijas laikā tīrīšanai un tīrībai tiek pievērsta galvenā uzmanība - Jūs varat regulāri mazgāt visu, sākot no rokām un beidzot ar durvju rokturiem, un ieteicams pārliecināties, ka viedtālrunis ir jo īpaši tīrs.
Mēs savu viedtālruni izmantojam gandrīz visur, piemēram, virtuvē, lai apskatītu savas iecienītākās receptes vai, lai skatītos kādu video. Tāpat arī citās ikdienas situācijās, tas vienmēr mums ir līdzi. Nevienam mūsdienās nav noslēpums, ka lielākā daļa savu viedtālruni ņem līdzi pat guļot vannā vai sēžot pienākumu vadīti tualetē. Dienas laikā tas piedzīvo ļoti daudz aktivitāšu, ceļo pa rokām un dažādām vietām.
Taču vienmēr jāatceras, ka mēs savu viedtālruni, pēc visām augstāk minētajām aktivitātēm, saņemot tālruņa zvanu, liekam pie auss.
Pamatā viedtālruņa tīrīšana ietver divu soļu procesu:
Ir prātīgi iemācīties notīrīt viedtālruņa ārpusi un iekšpusi savas veselības, kā arī datu un ierīces drošības labad.
Jaunais koronavīruss un citi vīrusi var dzīvot uz virsmām stundām ilgi vai pat dienām. Tas var būt bīstami, jo vīruss atrodas uz viedtālruņa virsmas. Ņemot vērā to, cik bieži jūs izmantojat savu ierīci.
Neatkarīgi no tā, vai čatojat ar ģimeni, rakstāt īsziņas vai E-pastus darba kolēģiem, jūs visu dienu pieskaraties savai Aplle vai Android ierīcei. Būtībā, mūsdienās viedtālrunis ir kļuvis par tādu kā dzīves sastāvdaļu, bez kuras mēs nevaram iedomāties savu ikdienu. Tas ir līdzīgi kā mūsu rokas pagarinājums, un tā kā, tas ir pastāvīgi mūsu rokās, tas obligāti ir jāuztur tīrs tāpat kā mūsu rokas. Tās ir elementāras higiēnas prasības jau pašam pret sevi.
Viedtālruņi ir dažādi taču to uzturēšana tīrībā ir ļoti līdzīga un to var izdarīt dažādos veidos.
Līdzīgi arī šis higiēnas pasākums ir attiecināms arī uz programmatūru viedtālrunī.
Tīra programmatūra palīdz aizsargāt jūsu privātos datus. Pretvīrusu programmatūra un regulāra programmatūras atjaunināšana palīdz pasargāties no vīrusiem, ļaunprātīgas programmatūras un pat no kibernoziedzniekiem.
Zemāk ir norādītas dažas darbības, kuras varat veikt, lai viedtālruņa ārpuse un “iekšpuse” būtu tīras.
Dezinficējiet savu viedtālruni ar piemērotiem līdzekļiem.
Iespējams, ka dažādi komerciālie tīrīšanas piederumi nav vislabākie viedtālruņa virsmas tīrīšanas līdzekļi.
Apple iPhone operētājsistēma iPhone OS un Google Android OS – visiem ir skārienjutīgi ekrāni. Ja tos netīra, tie mēdz strādāt nekorekti un skārienjutība ir apgrūtināta. Lai maksimāli varētu izmatot skārienjutību, tas ir pareizi un regulāri jātīra.
Piemēram, Apple iPhone ir savs īpašs pārklājums, kas izturīgs pret pirkstu nospiedumiem un atgrūž taukvielas. Daži tīrīšanas līdzekļi un abrazīvi materiāli var saskrāpēt pārklājumu un mazināt skārienjutību.
Pirms pandēmijas, iespējams, pilnīgi pietika, vismaz vienu vai divas reizes nedēļā notīrīt putekļus no tālruņa ārpuses ar mīkstu, sausu mikrošķiedras drāniņu, lai no ekrāna noņemtu netīrumus un/vai pirkstu nospiedumus. Vai arī izslēgtā stāvoklī, kad ierīce ir atvienota no lādētāja un citām ierīcēm, apslaucīt ar mīkstu, nedaudz samitrinātu, piemēram, objektīviem paredzētu drāniņu.
Bet tagad ir nepieciešama daudz pastiprinātāka tīrīšana, jo rokas un viedtālrunis var nonāk saskarē ar koronavīrusu.
Tīrot viedtālruņa virsmu, Apple iesaka vairākus piesardzības pasākumus, tostarp šādus:
Kas vēl? Lai dezinficētu jūsu iPhone ārējās virsmas, Apple iesaka to uzmanīgi noslaucīt ar 70 procentu izopropilalkoholā mitru mīkstu salveti vai cita veida dezinficējošām salvetēm.
UV gaismas izmantošana dezinfekcijai ir ļoti noderīga brīžos, kad nepietiek ar standarta tīrīšanas līdzekļiem. Tam talkā nāk Sanitizatori.
Viedtālruņa vāciņi ir tie, kuri uzņemas vislielāko slogu Viedtālruņa lietošanas periodā. Ir svarīgi, lai viedtālruņa vāciņš būtu tīrs. Dažiem tālruņu vāciņiem jūs varētu izmantot tos pašus iepriekš ieteiktos tīrīšanas risinājumus, taču tie var nedarbosies uz visiem vāciņu veidiem.
Sanitizatori ar ultravioleto starojumu ir vēl viena iespēja viedtālruņu apvalku tīrīšanai, kas sastāv no materiāliem, kurus varētu būt grūtāk tīrīt.
Šis ir vēl viens padoms, kas varētu šķist it kā ļoti pašsaprotams, taču ikdienā mēs bieži vien šo paradumu varam pat nepamanīt. It sevišķi, kad esam ārpus mājas un nav laika nomazgāt rokas.
Lai no šī kaitīgā ieraduma atradinātos, iespējams, dažos brīžos viedtālruni nolikt malā vai atstāt to kādā drošā vietā.
Viedtālruņi bieži ir ļaunprātīgas programmatūras mērķis, kas var inficēt arī citas ierīces. Tas var notikt, apmeklējot apdraudētu lietotni vai vietni, saņemot pikšķerēšanas e-pastu vai SMS īsziņu.
Izplatītākie viedtālruņu ļaunprātīgo programmu veidi ietver Izpirkuma programmatūru, Trojas zirgus un Spiegprogrammatūru.
Tā kā šajā laikā tik daudz cilvēku strādā attālināti, programmatūras uzturēšana kārtība un drošībā varētu nozīmēt arī darba devēju datu drošību.
Ja jums ir Apple vai Android ierīce, ir vairāki veidi, kā uzturēt operētājsistēmas un datu drošību tīrībā un kārtībā.
Izdzēsiet neizmantotās lietotnes – vienmēr ir ieteicams izdzēst neizmantotās lietotnes. Nevēlamās lietotnes var aizņemt vietu uz jūsu viedtālruņa, izmantot fona datus (darboties fonā), līdz ar to arī iztukšot akumulatoru un palēnināt ierīces darbību.
Turklāt vecās lietotnes var būt inficētas ar ļaunprātīgu programmatūru, it īpaši, ja jūsu lietotnes nav atjauninātas ar jaunākajām drošības pakotnēm.
Ja tomēr vēlaties saglabāt lietotni, noteikti atjauniniet to regulāri. Mūsdienās bieži vien tas pat notiek automātiski tikai jāpiekrīt atjauninājumiem.
Tīrot un pārskatot viedtālrunī jau instalētās lietotnes, pārbaudiet arī lietotņu atļaujas. Vārēsiet pie viena atcelt pārmērīgus atļauju pieprasījumus vai iestatījumus un izslēgt kaitinošos paziņojumus.
Kā pārbaudī atļaujas, kas piešķirtas lietojumprogrammām jūsu Android viedtālrunī?
Lai pārvaldītu atļaujas, kas piešķirtas lietotnēm iPhone viedtālrunī, rīkojieties šādi.
Ir divi pamatoti iemesli, kāpēc apsvērt iespēju dublēt datus un failus personīgajā ierīcē ar mākoņa krātuvi.
Pirmkārt, varat atbrīvot vietu viedtālrunī un brīva vieta nozīmē lielāks ātrums.
Otrkārt, jūsu dati tiks saglabāti drošā vietā, ja viedtālrunis tiks pazaudēts vai nozagts, vai arī jums tos būs nepieciešams atjaunot.
Jūsu kontaktu saraksts, iespējams, gadu gaitā ir pieaudzis. Vai jums joprojām ir nepieciešami visi šie kontakti tālrunī? Visticamāk nē.
Spēcīgu paroļu iestatīšana un regulāra mainīšana var palīdzēt novērst kibernoziedznieku interesi. Jūsu parolēm jābūt unikālām un sarežģītām, ar vismaz 12 rakstzīmju kombināciju, kurā ietilpst lielie un mazie burti, kā arī simboli un cipari.
Vēl viena iespēja ir izveidot spēcīgas un unikālas paroles – izveidojiet tās kā frāzes, kuras varat atcerēties un nelietojiet atkārtoti.
Šeit talkā var nāk Paroļu pārvaldnieks un tas var palīdzēt pārvaldīt paroles. Daudzi paroļu pārvaldnieki palīdzēs izveidot spēcīgas, sarežģītas un unikālas paroles. Paroļu pārvaldniekā visas jūsu unikālās paroles tiek saglabātas un aizsargātas krātuvē ar vēl vienu galveno paroli vai pirkstu nospiedumu. Paroļu pārvaldnieki palīdz organizēt visus jūsu kontus un lietojumprogrammu paroles, lai tos pasargātu no hakeriem.
iOS 12 paroļu pārvaldniekam ir funkcija, ko sauc par Paroļu auditu. Viena no galvenajām paroļu grūtībām ir mēģinājums izvēlēties unikālas paroles katram kontam. Paroļu pārbaudes funkcija var palīdzēt un atvieglot visu jūsu unikālo paroļu pārvaldību.
Kā? – Funkcija pārbaudīs jūsu saglabātās paroles un paziņos, ja jums ir dublikāti.
Kā nomainīt atkārtoti izmantotās paroles?
Dodieties uz Iestatījumi> Paroles un konti> Vietnes un lietotņu paroles, un ievadiet piekļuves kodu. Blakus katram kontam redzēsit nelielu brīdinājuma simbolu, kas atpazīst atkārtoti izmantotu paroli. Vienkārši pieskarieties pogai Mainīt paroli vietnē un esat pabeidzis.
Varat arī iestatīt spēcīgāku ierīces piekļuves kodu. Piemēram, iPhone ir noklusējuma četru zīmju ciparu piekļuves kods. Tagad jūs to varat nomainīt uz burtciparu paroli ierīcē. Iestatot spēcīgu, nejaušu piekļuves kodu, kas var palīdzēt būt drošībā pret zagļiem un hakeriem.
Kā iestatīt spēcīgāku ierīces piekļuves kodu iPhone?
Dodieties uz Iestatījumi> Pieskarieties ID un piekļuves kods un ievadiet piekļuves kodu> atlasiet iestatīt pielāgotu ciparu kodu.
Tādas lietas kā mūzika, kuru jūs, iespējams, lejuplādējāt, parasti tiek straumēta.
Īsziņas, video, lejuplādes un fotoattēli arī aizņem vietu, un, iespējams, tie nav jāglabā viedtālrunī.
Noteikti izveidojiet dublējumu, tam ko vēlaties saglabāt.
Vēl viena tīrīšanas daļa ir lietotņu kešatmiņas un lietotņu datu dzēšana – iztīriet lietotņu datus.
Ir svarīgi pārskatīt savus konfidencialitāti un drošības iestatījumus. Piemēram, ja nevēlaties, lai kāda lietotne piekļūst jūsu fotoattēliem, jūs varat to vienkārši izslēgt.
Iespējams jums ir tādas lietotnes, kuras esiet lietojis īsu laiku un jūs esiet tai devis atļaujas. Ja tā nav atjaunināta, tā varētu radīt jūsu viedtālrunim drošības risku.
Jāņem vērā, ka dažreiz mainās privātuma politikas lietotnēs. Ja vien uzmanīgi neesat izlasīsit politiku, tas var radīt nedrošību par jūsu privātumu.
Dodieties uz Iestatījumi > Konfidencialitāte.
Jūs atradīsit visu atļauju galveno sarakstu, kā arī to, kurām lietotnēm tās esat piešķīris. Periodiski apmeklējiet tās un atsauciet atļaujas, kas, jūsuprāt, konkrētai lietotnei nebūs vajadzīgas. Piemēram, piekļuve jūsu atrašanās vietai, kamerai vai kontaktu sarakstam.
Dodieties uz Iestatījumi > Papildu > Konfidencialitāte.
Šeit varat izvēlēties funkciju, kuru vēlaties mainīt.
Ja jūs nevēlaties, lai jūsu iPhone vai Android automātiski tiktu savienots ar jebkuru brīvi pieejamu Wi-Fi piekļuves punktu bez jūsu ziņas, jums vajadzētu izslēgt automātiskā pievienošanās funkciju savam Wi-Fi savienojumam.
Kāpēc? – Hakeris varētu izmantot to pašu pakalpojumu kopas identifikatoru - SSID, īsi - kā piekļuves punktu, lai notvertu jūsu savienojumu un datus.
Bluetooth savienojuma atspējošana – it īpaši, ja atrodaties ārpus mājas vai biroja – tas nodrošinās vēl vienu papildus aizsardzības līmeni.
Bluetooth ļauj viedtālrunim izveidot bezvadu savienojumu ar citām ierīcēm, tāpēc tas arī var ļaut citiem izveidot savienojumu ar jūsu ierīci bez jūsu atļaujas.
Laba ierīces higiēna ietver regulāru lietotņu un operētājsistēmas atjaunināšanu. Programmatūras ievainojamība ir drošības caurums vai nepilnības operētājsistēmā vai programmatūrā. Hakeri var izmantot šīs nepilnības, rakstot kodu, lai mērķētu uz konkrētu koda nepilnību.
Iestatiet automātiskos atjauninājumus, lai nodrošinātu atjauninājumu veikšanu, jo programmatūru izstrādātāji seko tam līdzi un izstrādā drošības atjauninājumus.
Kā pārbaudīt, vai ir ieslēgti automātiskie atjauninājumi?
Dodieties uz Iestatījumi > Vispārīgi > Programmatūras atjaunināšana un ieslēdziet automātiskos atjauninājumus.
Uzturot tīru mobilo viedtālruni no ārpuses un iekšpuses, jūsu ieguvums būs liels.
Ja rodas kādi jautājumi droši rakstiet un zvaniet, Labs it Serviss komanda vienmēr nāk talkā.
Neviens to nevar noliegt: Pakalpojumu nozare ir Latvijas stiprā puse, kura aizvien būtu jāstiprina. Un tehnoloģijas var uzlabot atsevišķus pakalpojumu veidus un veikt noteiktus mums nepieciešamos uzdevumus, kā arī uzlabot Pakalpojumu nozari kopumā.
Doties uz Nākamā publikācija - Astoņi veidi, kā tehnoloģijas maina pakalpojumu nozari Lasīt vairāk →