"Kā pareizi izvēlēties" - 3. daļa

Kategorija: Izglītojošie raksti
Publicēts: otrdiena, 17 septembris, 2019
"Kā pareizi izvēlēties" - 3. daļa

Mūsu Labs IT Serviss komanda palīdzēs izdomāt, kāds dators Jums ir nepieciešams, sakomplektēs un sakonfigurēs datoru atbilstoši Jūsu vēlmēm. Labs IT Serviss pasargās Jūs no iespējamām pašmontāžas kļūdām un no nevajadzīgiem finansiāliem izdevumiem.

Mēs turpinām mūsu publikācijas “Kā pareizi izvēlēties ”, un šajā rakstā mēs pastāstīsim, no kā sastāv dators un tuvāk apskatīsim tā komponentes.

Sākumā Jums jāsaprot budžeta apmērs un uz šī pamata jāizvēlas datora procesors – tas varētu būt AMD vai Intel.

Piemēram, mums ir vidusmēra budžets (līdz 500 EUR), ar kuru varētu pietikt labam biroja datoram un ar iespēju brīžiem izbaudīt arī kādu no 3D spēlēm. Ņemsim par pamatu Intel procesoru.

Tā kā budžets ir vidējs un prioritāri šim datoram būs jāpilda biroja datora funkcijas, sekojoši, izvēlēsimies ekonomisku, taču pietiekami jaudīgu Intel i3 procesoru. Šajā etapā mums arī jāizdomā, kāda būs mūsu video karte.

Sākotnēji mēs bijām izvēlējušies datoru ar iespēju arī “uzpēlēt” kādu 3D videospēli. Līdz ar to šajā izvēles etapā mēs varam labi ieekonomēt – izvēloties Intel i3 procesoru bez iebūvētas videokartes. Šāda i3 procesora cena var atšķirties aptuveni par 50%, taču jāatceras, ka bez papildus videokartes datoru nebūs iespējams ieslēgt (par videokartes izvēli skatīt zemāk).

Mātesplate – pastāv liels daudzums dažādu mātesplašu, ar dažādiem čipsetiem (mikroshēmu kopumiem), dažādos izmēros no dažādiem ražotājiem un dažādām, atšķirīga izmēra procesoru ligzdām.

Rodas jautājums – “Kā nesajaukt un izvēlēties pareizo?”

Izvēloties procesoru mēs samazinām mātesplašu izvēles loku. Mums nepieciešama mātesplate ar pareizu ligzdu un arī 300 sērijas čipsetu, jo šie čipseti ir saderīgi ar Intel jaunākās paaudzes procesoriem. Šajā gadījumā varam izvēlēties nedārgu mātesplati un tā nodrošinās stabilu un labu datora darbaspēju.

Operatīvo atmiņu (RAM) vislabāk izvēlēties atbilstoši mātes platei – jāzina, kādu tipu un takts frekvenci atbalsta mātes plate. To ir iespējams noskaidrot pērkot pārdevēja mājaslapā un/vai pat precīzāk izgatavotāja mājaslapā. Pēc šīs takts frekvences arī operatīvā atmiņa ir jāizvēlas. Mūsdienās optimālajam operatīvās atmiņas apjomam jābūt vismaz 4 gigabaiti.

Pastāvīgā atmiņa – tā šobrīd ir vai nu cietais disks (HDD), vai cietvielu disks (SSD), lai palielinātu visas sistēmas ātrumu, tiek izmatoti cietvielu diski, un šeit cena ir atkarīga no šī diska ietilpības. Minimālā ieteicamā ietilpība ir 240 gigabaitu.

Videokarte. Mūsu uzdevums ir iegādāties nedārgu, tādu, kura varētu nodrošināt brīvajā laikā mūs ar kādu 3D videospēli. Ņemot vērā dažādus testus, mums varētu pietikt ar NVIDIA GTX 1050-Ti vai nu līdzīga AMD RX 560. Šāda videokarte būs nedārga, taču pie vidējiem iestatījumiem spēs nodrošināt gandrīz visas mūsdienu spēles.

Barošanas bloks – mūsu “elektrostacija”. Galvenie parametri – stabila strāvas padeve un spriegums. Vēlams izvēlēties kaut ko ne pārāk dārgu un arī pašu lētāko nebūtu vēlams. Nepieciešams aptuveni saprast, cik pie maksimālās slodzes sistēma var patērēt un pievienot ~50% klāt. Šādos apstākļos barošanas bloks strādās ilgi un netrokšņos. Mūsu gadījumā derīgs būs barošanas bloks ar 300 līdz 400 vatu strāvas padevi.

Datora korpuss tiek izvēlēts ņemot vērā mātes plates izmērus, kā arī nedrīkst aizmirst, ka tajā jāietilpst visām mūsu izvēlētām komponentēm. Mūsu gadījumā tas varbūt vienkāršs nedārgs korpuss.

Šāda pašrocīga komplektācija var izmaksāt ne dārgāk kā 500 EUR, neskaitot programmatūru.

Nākamajās rakstu sērijā mēs izskatīsim, kam jāpievērš uzmanība iegādājoties dažādas perifērās ierīces (monitorus, printerus u.c.).

Sazinieties! Labs IT Serviss speciālisti uzklausīs un, ņemot vērā Jūsu vēlmes, izstrādās labāko risinājumu.

labsitservisslabsservissdatoribirojutehnikajaunumiraksti